ambersanjose123 ambersanjose123
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

Since3122015
Since3122015 Since3122015
  • 24-11-2015
Assuming that she had a $20 bill after buying the $6 of packages of gum:

[tex]\frac{20}{1.2}\\\frac{50}{3}\\16.667\\16[/tex]

16 packages of gum
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line 4x - 8y = 16 ?*
WILL MARK BRAINLIEST Find three consecutive even integers such that the sum of the second and third is 3 times the first integer.
Simplify : - sqrt(- 75) A. - 5i * sqrt(2) B. - 5i * sqrt(3) C. - 5i D. 5i
Answer number 12 plz i dont get it
4 ×6 ÷ 5/6 ÷ 66⅖/-1000 • 4•8 = y find x​
Need help !!!wuicknkkkkkkk
BRAINLYIST IS HERE ANSWER
In which equation is the decimal point in the correct place in the quotient? Select all that are correct. A. 25.662 ÷ 4.7 = 54.6 B. 12.48 ÷ 6.4 = 1.95 C. 121.35
Alright, Since my previous questions have not been answered, here's 50p to whoever solves thisTwo times x is 16 more than y. The sum of x and two times y is 18.
If the drawing length is 7 cm. and the real length is 28 metres , then drawing scale is what​