Cat009 Cat009
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine dining restaurant ($85) twice a month?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-01-2018
Mult. $7.25 by 4 times 4 (4 PIZZAS per week, for 4 weeks):

$7.25(4)(4) = $116

Fine dining:  2($85) = $170

So, the fine dining costs more!


Answer Link

Otras preguntas

How did its first pharaoh unify Egypt
What is the initials for sodium chloride
$10 + ($6-n) if n =$3 What is the final product Of this mathematical question?
Sylvan withdrew 2/5 of the amount in his savings account, and spent 7/10 of that money.  What fraction of his total savings does he still have?
what is the answer to 3p-5>2p+p-7
should the object be measured in grams or in kilograms? a feather a bulldog a television a penny
Sylvan withdrew 2/5 of the amount in his savings account, and spent 7/10 of that money.  What fraction of his total savings does he still have?
After a rock is rounded how does weathering affect it
homophones for the words insignificant and small.  has to be 5 letters
the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro