jayjaydeking00 jayjaydeking00
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is the rate $3.94 for 1 pound considered a unit price Yes or No?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Hi Jayjaydeking00, 
I know this so I will be trying to help you 
Your answer would be Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.


Hope This Helps
-Jacie-
Answer Link

Otras preguntas

What contraction rhymes with the opposite of narrow
(m+2)(m+3)=(m+2)(m-2) what is the answer please
why was boise chosen for Idaho's capital
____________ is the practice of raising fish and other water-dwelling organisms for food A. Land Redamation B. Aquifier C. desertification  D. aquaculture
What two factors affect gravity and how?
what is angle y and why ?? when b is 90
why do we need to know how to use a computer
How many whole numbers less than 500 can be formed using the digits 1,2, 4, and 5
A restaurant offers 12 types of entrees, 6 types of appetizers, and 4 types of rice.How many meals of appetizer, entree, and rice are there?
The word percent (%) means " divided by _________?"