coll123 coll123
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of grapes cost 3.25 and2 pounds cost 6.50 what do 3,4,5,6,7,8,9 pounds cost?

Respuesta :

priyamerrill priyamerrill
  • 24-01-2018
3, would be 9.75
4, would be 13
5, would be 16.25
6, would be 19.50
7, would be 22.75
8, would be 26
9, would be 29.25
OR 3.25x = y (y being 3-9)
Answer Link

Otras preguntas

1+1=2 2=2=8 3=3=18 4+4=?
equivalent fractions for 15/35
6. Downhill walking or walking down stairs causes _______ contractions of the leg muscles. a. isometric b. isokinetic c. isotonic d. eccentric
Isaac wants to win a 5K running race, but because he spends several hours after school playing video games, he doesn't have time to train. What type of goal-set
Does China have more MEDC or LEDC characteristics?
Solve 5 over x plus 8 equals 3 over x for x and determine if the solution is extraneous or not.
A pet store has 50 tropical fish and 10 large fish tanks. The store charges $3.00 per fish and $50 for a large fish tank. How much money can the store earn from
In which of the following ways does fascism differ from communism? Select one: a. Fascism looks across borders while communism emphasizes the importance of nati
Which of the following is a complex sentence? a. I simply cannot make heads or tails of rap lyrics, but I suppose I'm just too old to understand them. b. Chec
Acid rain is mostly a problem in the _____. Northern Hemisphere eastern United States Southern Hemisphere southern part of Europe