LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

I need help please Find the value of numerical expression can you explain it to me please 2^4
You may have learned about the sheep clone Dolly in your science class. Although this experiment was greeted as a great success, there are many problems with cl
translate each equation into verbal sentence. g+10=3g 2q+4q=20 4 (a+b)=9a 8_6x=4+2x S (squared)-3 (squared)=2b
Earth’s continents are constantly in motion because they sit on top of gigantic plates which float on Earth’s mantle. Energy from the Earth’s core creates conve
the African savanna, more wildebeests are born than the environment can support. Which is most likely to happen over a period of years as a result? b)The chance
Which one of the following statements correctly defines active site? a.The active site is a site on the enzyme molecule where specific substrate molecules bind.
Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation (x + 6)y = 9? Choose all answers that are correct. A. (−5, 9) B. (−3, 3) C. (3, 1) D.
31 divided by 2 0ver 4 times 2 equals
A number decreased by negative three is equal to -40. Write an equation and find the number.
Rabies is a deadly disease that progresses rapidly. What type of treatment would be best for a person who has not been vaccinated for rabies and has been bitten