emismom05 emismom05
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

cereal a cost $4.20 14 Oz and cereal b cost $3.90 for a 12 oz box. which cereal is better to buy? Explain how you determined your answer. round your answer to the second decimal places

PLEASE HELP ME
THANKS

Respuesta :

WhosMe72
WhosMe72 WhosMe72
  • 25-01-2018
4.20/14 is .29 cents per oz
3.90/12 is .32 cents per oz 
cereal a is better cause its cheaper per oz

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this please and explain and thank you
HELP PLSSSSSSSSSSSS I WILL MARK BRAINLIST
Paula has a dog that weighs 3 times as much as Carla's dog. The total weight of the dogs is 80 pounds. How much does Paula's dog weigh? Use the diagram to find
BRAINLIEST TO THE BEST AND CORRECT ANSWER!!!
Consider the expression √(√625).
liệt kê 10 quá trình sản xuất trong công nghiệp có sử dụng chất xúc tác
Based on the graph the dependent variable is A) Time B) The number of days C) The month of the year D) the population of birds
3/5 = 6/10, so 3 x 6 = 5 x 10 true false
Jillian is using integer tiles to add 7 + (negative 2). She uses the steps below.Step 17 positive tiles.Step 27 positive tiles and 2 negative tiles.Step 37 posi
How do Beowulf character traits compare with the traits of other heroes you know about?