mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

I need help ASAP Can someone help me, please
no one in this world is perfect ​
Write an equivalent expression for (1-7n)5
When comparing a good over a long time to the same good over a short period of time, the longer time period will demonstrate an elasticity of demand that is:___
y = 4 x + b WHAT IS THE SLOPE?
There is a 50% chance that you will go to a Baseball Game given that the weather is good. If there is a 60% chance that the weather is good, what is the chance
How is Long Island similar from New York?
(6.8 x) + (13.5 x ) =
6k+10=3k+12.5 please help
Identify the subject of the following sentence: Four men enjoyed a friendly 1 point game of cards. *