alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

If a person contracts and survives an infectious disease such as measles, they tend not to get the disease again later in life. What cells are involved in this
which fraction is equivalent to 68%
Solve the equation for a. D=vt+1/2at^2
The sum 9/10 and 1/32 is less than or greater than 1?
What are prashastis?
A  5 gallon mixture contains 40% acid. A 3 gallon mixture contains 50% acid. What percent is obtained by putting the two mixtures together?
what words from the middle ages start with the letter y
75% of a number is 120. what is 40% of the number?
Why does the evaporation of sweat cool your body on a warm day
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? The forests were cleared, soil is eroding there.  A.run-on sentence  B.simpl