dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

which element has six protons in its nucleus?
Which statement best describes the Renaissance? A. an era of scientific inquiry and discovery from the early fourteenth to the late fifteenth centuries B. an ag
In what way did the GI Bill contribute to the growth of professional and white-collar jobs ? A.by providing US laborers with new job-training programs B.by givi
Are rodent red blood cells prokaryotic or eukaryotic?
Suppose you went bowling, but instead of a bowling ball you rolled a ping pong ball down the alley. What do you think would happen?
There are 18 bikes in a bike rack. There are 4 more blue bikes then yellow bikes , and 2 less yellow bikes than green bikes. How many bikes of each color are in
Which of these do not help distinguish plant cells and animal cells? A:vacuoles B: chloroplasts C:a cell wall or D ribosomes
Why is one number in the nineties is prime
(1) Jack had been without a car since Monday. (2) The car needed a new battery, and Jack was broke. (3) Although he was embarrassed, Jack called his mother. (4
You are running a fuel economy study. One of the cars you find are mmiles on a blue. It can travel 29 1\2 miles on a1 1\4 gallons of gasoline.Another car is re