Cgabriel350 Cgabriel350
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

priya paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack. of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook

Respuesta :

dee600 dee600
  • 26-01-2018
$11=$4+2p

or x=($11-$4)/2
Answer Link

Otras preguntas

Whats is 9/6 times 5/2
four more than the quotient of a number and 3 is equal to 6​
Pls hurry I will be grounded if I do bad
In a(n) _____ economy, the government plans the goods and services that a country produces, the quantity in which they are produced, and the prices at which the
What opportunities have been opened up by the United States’ relationship with Cuba?
17 protons, 18 electrons Express your answer as an ions
First let’s review the different education paths and how long each takes after high school l. We’ll use this information when we compare Sydney’s career choices
It was not until the late 1960s that land use controls moved to the forefront of public interest, as the belief that the environment was an endless and costless
Please help me with this question
1) Compare the two beakers that contain water. Which of these statements is NOT true if the beaker on the left represents an open system A) Evaporation can occu