mharrison688 mharrison688
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

one brand of cheddar cheese sells for $0.29 per ounce Tanya bought a block of cheese for $2.61 which equation would be used to determine the weight w of cheese in ounces

Respuesta :

mjay10
mjay10 mjay10
  • 26-01-2018
hopefully this will help
Ver imagen mjay10
Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 15-05-2020

0.29w = 2.61

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what are the factors of 45 that add up to 12
what is 1+4=5 2+5=12 3+6=21 what does 8 plus 11 equal
I'm bout to cryyy plzz I know someone out there knows the answer to my question forreal helllp
mccarthyism was a term that came to signify
Find the slope of the line through the points (17,-6),(-11,7)
The first quartile of a data set is 52, and the third quartile is 72. Which of these values in the data set is an outlier?
A bag had 3 pink marbles and 4 purple marbles find the probability of selecting 3 pink marbles without replacement
Which sentence is punctuated correctly? A.Her flower bed was full of daisies, tulips, and daffodils; and in her garden were peas, carrots, and tomatoes. B.Her
If the current through a heater coil is 5 amp and the supply voltage is 120 volts, the coil resistance is A. 0.04 ohm. B. 24 ohms. C. 110 ohms. D. 575 ohms.
What did the Social Security Act of 1935 do?