mdike72ox0pu9 mdike72ox0pu9
  • 24-02-2018
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me

Can someone please help me class=

Respuesta :

creeds25
creeds25 creeds25
  • 24-02-2018
Given plans:
Plane 1: 12 game plan cost=$192
Cost of single game= 192/12 =$16

Plane 2: 28 game plan cost=$420
Cost of single game= 420/28 = $15

So plan 2 ( 28 games for $420) is the better plan .

Answer: 28 games for $420 is the better plan.
Answer Link
Tee251 Tee251
  • 24-02-2018
You have to divide the game plan cost by the number of games it provides to get the cost per game:

$192 / 12 = $16 a game

$420 / 28 = $15 a game

The 28-game plan is better value per game.
Answer Link

Otras preguntas

triangle EFG in which segment EF measures 3 units and segment FG measures 5 units In ΔEFG, is it possible for segment GE to measure 6 units?
Who was the author of the book Black Beauty?
What is the hydrogen ion and hydroxide ion concentration for a pOH of 3.557? Is the solution an acid or a base?​
Which of the following is not a part of DNA extraction? a. Separate DNA from protein and debris b. Isolate concentrated DNA c. Collect cheek cells d. Add en
What is the different between climate change and global warming?
Solve the equation. 8 – 2x = -8х + 14 A) x= -1 B) x= -3/5 C) x= 3/5 D) x= 1
What is the different between climate change and global warming?
True or False. The rate of oxygen diffusion is affected by the pressure gradient of carbon dioxide.
cardiovacular excersize is also known as
What's the probability of rolling a number less than 5 and a head when rolling a die and then tossing a coin?