meisoonymp2ln87
meisoonymp2ln87 meisoonymp2ln87
  • 24-02-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 ties cost $128, how much do 15 ties cost?

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 24-02-2018
Hey there! :D

Find the unit rate.

$128/8= 16

Multiply that by 15, since each tie cost $16.

15*16= 240

15 ties cost $240. 

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link
ShipperGirl05
ShipperGirl05 ShipperGirl05
  • 24-02-2018
The 15 ties should cost $80.
Answer Link

Otras preguntas

Find the solution set of the inequality
Which of these functions could have the graph shown below?
in which of the following does a chemical change take place ? A.mixing flour ,salt ,and sugar B.baking a cake C.adding ice to water
What is the value of x?
can anyone help me with this?
Theres 2 here, pleaseeee help
Which of the following describe point c?
What is the speaker's tone in "The Killers in Our Midst"? A. The tone switches between laid-back and urgent B. The tone changes from scared and nervous
how many countries have sent someone to the moon?? A.2 B.3 C.0 D.6
A jar contains 12 blue pens, 7 black pens, and 3 red pens. Marco picks two red pens at random, without replacement. Which product represents the probability tha