Seudónimo Seudónimo
  • 26-02-2018
  • Mathematics
contestada

4 spoons and 3 forks cost $15 4 spoons and 1 fork cost $13 how many do the forks cost?

Respuesta :

nilbert
nilbert nilbert
  • 26-02-2018
Let's say that s=spoons and f=forks. 

According to this, we can say that:

{4s+3f=15
{4s+f=13

This is a system. 

We can then use elimination to solve and isolate the variable:
(4s-3f=15)
- (4s+f=13)

We can then subtract and conclude that:
-4f=2
-f=1/2
f=-1/2
Answer Link

Otras preguntas

how many 2/5 are in 4?
CAN SOMEONE PELASE HELP ME WITH THIS
What is the value of x? Enter your answer in the box.
QUICKK - Which inequality matches the graph below? A: −6 + w ≥ 7 B: c + 10 ≥ 9 C: x + 4 < 7 D: 18 + n > 10
Can someone please help me with this?? It's from the story In His Steps "what would Jesus do?" Please no links or copies from someone else! I'll mark Brainlist
A doughnut shop makes 21 different types of doughnuts each day. Customers often select a "baker's dozen" from the shop, that is, 13 doughnuts. How many differen
How does the story a defenseless creature structure contribute to the development of humor
What is the distance between the points A(2,11) and B(−7,9) ? Round to the nearest tenth if necessary.
fill in the blanks for question #7 nd #8 PLEASE HELP
Ion Co. purchased land for $190,000. Ion also paid $5,000 in real estate commissions, $1,000 in legal fees, and $500 in title insurance fees. Ion should record