lei123
lei123 lei123
  • 27-02-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone help me with number 2 please

Could someone help me with number 2 please class=

Respuesta :

Mrscomputator Mrscomputator
  • 21-03-2018
You can answer this question by writing the story as a math problem. The sentence tells us step by step what the math problem should be.

We start with $29.60 for parts + (and) 1 1/4 hours (or 1.25) x $56 + (and) $40.

So, 29.60 + 1.25 x 56 + 40= c

c = $139.60
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following method used to separate two miscible liquids? a) Separating funnel b) Sieving c) Winnowing d) Sublimation
In the school library, there is 28 fiction items to every three non-fiction items. which is the best estimate of how many total items there are in the library i
If we throw a tennis ball and a bowling ball, would the bowling ball require more or less force than the tennis ball to reach the same distance? aMore force b
7)if a speaker made a grammatical mistake, how would a worker have to transcribe it (for instance, “I has a puppy”)? A)I has [sic] a puppy B)do not correct gram
(the difference of d minus 3 divided by 2)
An airline conducts a survey to determine customersatisfaction.Which of these methods will produce the most representative sample of thepopulation of airline cu
Digital signals transmit zeros and ones through changes in frequency light intensity voltage
HELP with this part your supposed to now the different parts of the mushroom
Help me it’s easy but im a dummy
can someone help me ill mark you brainliest​