lele39 lele39
  • 23-01-2016
  • Mathematics
contestada

Samuel buys 3 3/4 feet of lumber for a shelf. The lumber costs $ 2.25 per pound how much did Samuel pay?

Respuesta :

johncheryl98c
johncheryl98c johncheryl98c
  • 23-01-2016
Samuel pays $8.34 
a way you can figure this out is:
3 times 4 plus 3 and your answer comes out to 15 
then: 15 divided by 4 and that equals 3.75
now: 3.75 times $2.25
Answer Link

Otras preguntas

Which answer is closest to the true value of the expression: (9.1 x 10⁴)(1.1 x10^{-5})(log10^{-13})(1000) (a) 1.3  (b) 13000  (c) -13000  (d) 1.3 x 10^{-11} Can
Three friends want to drive to the park. park A is 3.4 miles from Jamie's house. park B is 15/8 miles from Jamie's house. which park is closer to Jamies house?
how did congress try to settle  the slavery issue in 1850?
which property is (3+5) times 6 = 3 + (5 times 6)
a giraffe can run about 14 meters per second find its speed in miles per hour
The combination of units written kg·m/s2 can be used for which of the following? A. acceleration B. mass C. force D. weight
turn 1/8 in to a decimal
write the equation a. a vertical line that passes through the point (2,-6)b. the y axis c.  a horizontal line that passes through the point (1,4)d. the x axis
find the cube root of 740
find the cube root of 740