am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

What values of x are solutions of the inequality x3 – 4x > 0?
How can the amount of heat absorbed or released in a chemical reaction be calculated and expressed?
what is the first 5 terms of n cubed
Which excerpt from "W.E.B. Du Bois: Social Justice Leader” best supports the main idea that Du Bois’s world views were shaped by his experiences? In response, D
1 + 5 • 2 + ( 1 + 3)2
Select the correct answer. What is the domain of function p? p(s) = sqrt x- 1+2 OA (-0, 1] OB. (1, 0) OC. (-0, 2] OD. [2,00)
Which equation represents the function described by this table?
Jaycee draws a sequence of squares on the coordinate plane. First she draws a square in the center with corners at 2,2 spots and dilates it using (x,y)->(3x,
Harrison has $9.30 in his coin collection, all in pennies and dimes. The number of dimes is three times the number of pennies. How many coins of each type does
How did the Appalachian Mountains influence Georgia’s development? The area’s large supply of cotton led to the development of textile factories. The area’s la