rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks in the following sentences with the present tense forms of the verbs in parentheses. 1. Je la voiture au supermarché. (drive) 2. Lucie et moi
HELP ASAP GIVING 5 PTS AND BRAINLIEST Which of the following is an example of a constructive force that helps to shape Earth's land? A. When two plates in the E
Which do solar flares and coronal mass ejections have in common? Select the two correct responses. A. They appear as dark spots on the sun's surface. B. They te
what is the main purpose of networking ?​
James bought a bag of onions that was labed 5 kilograms he needs to know how many grams that is for a recipe how many grams is 5 kilogramsA.5,000gramsB.50 grams
There were 450 students enrolled in a middle school at the beginning ​of the school year. ​The number of students enrolled in the school at ​the end of the year
Gloria, Scott, and Becky are all moving water into a large barrel. Gloria has moved 12 less than 4 times the number of gallons of water as Scott. Becky has move
What is the name of this note?
HELLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
factor the polynomial FULLY?