aisel0720 aisel0720
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the paint cost per quart?

Respuesta :

camiginn3
camiginn3 camiginn3
  • 23-03-2018
i believe its $6 per quart
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so just divide $24 into 4 which equals $6.

Answer Link

Otras preguntas

what is the negative of a vector​
I need these questions
32. Both of the changes to the US. resulted in Please help me
An inductor is connected to a 24volts , 50 Hz main supply . If the current through the inductor is 1.5A , calculate the inductance of the inductor. ( Take π = 2
If two lines intersect each other, then the vertically opposite angles are equal​
HELP NOW ILL GIVE BRAINLIEST
What is 3(xy) = 3(xy)?
A condition that unfavorably affects the normal functioning of the body and/or mind is called A Disease B Reaction C Asymptomatic D Lymphatic
Solve for x: 16 = x + 32
Please help with any question thank uuuu <33