robloxding3 robloxding3
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

A peach weighs 65 grams. if you buy 100 peaches and they sell for $6 per kilogram, how much will they cost?

Respuesta :

kaitv
kaitv kaitv
  • 22-04-2018
65g=0.065kg

0.065x100= 6.5kg of peaches

6.5x6= $39
Answer Link
trace9
trace9 trace9
  • 22-04-2018
Your answer is 39,000 because you do 65 times 6 because you are finding the amount for 1 peach and then you do 390 times 100 is 39,000 because there are 100 peaches ( I did this on a calculator that’s why there is not much work)
Ver imagen trace9
Answer Link

Otras preguntas

What equals to 31 using multiplication?
3/4 + 1/8= with simplest form.
What equals to 31 using multiplication?
depict an angle 7pi over 4 in standard position
3/4 + 1/8= with simplest form.
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
depict an angle 7pi over 4 in standard position
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..