kaleaf04ox0hdj kaleaf04ox0hdj
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could use some help.

Could use some help class=

Respuesta :

ali015
ali015 ali015
  • 22-04-2018
Answer: c = 1.25p
----
You're told that peppers cost $1.25 per pound. That means for each pound of pepper, you would have to add another $1.25 in order to find the total cost.

Another way of saying that is by multiplying $1.25 by the number of pounds, which is represented by p. That means cost, c, equals 1.25p. Or c = 1.25p.
Answer Link

Otras preguntas

Is it possible to prepare a saturated solution of ethanol in water?
La _______ es una herramienta de las técnicas secas, pero también se usa para las impresiones
What impact did the Panama Canal create domestically in the US and globally?
A group of students is trying to guess which organism their teacher is thinking of by asking her a series of questions. One of the students ask if the cell of t
Someone please help me
How did the california gold rush contribute to westward expansion?
7 pt 1 c + 4 pt 1 c A. 11 pt B. 12 pt C. 13 pt 7 c 3 fl oz – 3 c 4 fl oz A. 4 c 1 fl oz B. 3 c 7 fl oz C. 3 c 1 fl oz 4 lb 4 oz – 2 lb 7 oz A. 1 lb 13 oz
How many sixth graders were surveyed?
1. Which of the following inequalities is false? A. -8 > -1 B. -5 < -2 C. 14 > -9 D. 5 < 10 2. Which number has the greatest absolute value? A. -1
A muscle that assists the prime mover or helps stabilize the joint during movement would be ________ . an antagonist an agonist a synergist