yoannalopez22
yoannalopez22 yoannalopez22
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A twelve-pack of juice costs $4.20 .An eighteen-pack costs $5.40. Which is the better buy?

Respuesta :

sartu sartu
  • 24-04-2018
18 pack because the 12 pack will cost 0.35 cents per juice while the 18 pack will cost 0.30 cents per juice
Answer Link

Otras preguntas

how is the culture of north Louisiana different from acadiana ?
If a dune Buggy is traveling for 20 seconds at a speed of 8.5m/s how do I calculate the unknown quantities
Is paper biotic, or abiotic ?
I don't understand this question: If A=p+prt, then t equals
to convert from square miles to square feet,what operation will you use
what is beyond the city of ember?                               for the book:                                                  the city of ember
What are the two major divisions of Islam?
Is 15/28 greater or less than 1 / 2? Justify the answer math
How do u solve 1-r=-5
Which principle provides for a system in which the government derives its power from the governed?