88emariel 88emariel
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

william purchases 1/2 dozen cookies for $5.88.Explain how you can determine the unit cost of the cookies.

Respuesta :

ineshrai2006 ineshrai2006
  • 29-04-2018
1/2 a dozen cookies is 6. If 6 cookies is $5.88 each cookie is $5.88/6

Answer Link

Otras preguntas

Alfred has a mathematics background and believes strongly in quantitative measures of variables. jeanne insists that many important developmental outcomes are m
This question is based on the following passage. I was in the National Forest with my camera. The day was crisp, and the leaves were turning gold and red. Whe
To whom did German military leaders surrender in May 1945? Franklin D. Roosevelt Harry S. Truman General Dwight Eisenhower General Montgomery
The graph of f(x) is shown. What is the value of f (x) when x= -2?Please explain this question to me because i really dont understand it and id like to learn.​
What is the concentration of a solution?
The base of a square pyramid has a side of 12 m. The slant height of a pyramid is 8 m. Find the lateral area of the pyramid. Options are in image...
Help please!!!!!!!!!!!!!!
smallest Northeastern state
in the figure below, what are k and m ​
Why do businesses rely more on teamwork in today’s business environment? A. Teams need fewer instructions. B. Teams facilitate learning. C. Teams create a harmo