SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

why do most terrestrial organisms depend on plants
A pizza parlor offers 5 different pizza toppings. How many different kinds of 2-topping pizzas are available?
Solve for the area ....
In 1910, after many years of political instability, people in Mexico A.) finally elected a stable government. B.) rose up in revolution. C.) welcomed a strong d
The studies of sexuality in the 1940s by ________ were conducted using interviews.
How were mesopotamia and egypt similar in religion?
I think I'm correct but can someone please check this and let me know if I am and if not what the answer is!!!!
How to write the slope intercept form of the equation of the line through the given points?
Coach pena had 1 1/2 pizzas left after the football team finished. He gave 1/3 of the leftover pizza to the bus driver. What fraction of a pizza did the bus dri
can someone explain