glowreeyahjohn5450 glowreeyahjohn5450
  • 23-11-2019
  • Mathematics
contestada

The owner of a souvenir shop wants to order some custom printed mugs and t-shirts what is the price per t-shirt for 75 T-shirts if the t-shirts cost 637.50 dollars

Respuesta :

ranikashyab066 ranikashyab066
  • 04-12-2019

Answer:

The price per t-shirts is $8.5.

Step-by-step explanation:

Let us assume the price per t- shirt = $m

The cost of 75 t-shirts  =   $637.50

Now, the total cost for 75 t-shirts = 75 x ( cost of 1 t-shirt)

⇒  $637.50 = 75 x ( m)

 ⇒ m =  $637.50 / 75

   or, m = 8.5

Hence, the price per t-shirts is $8.5.

Answer Link

Otras preguntas

como interactuan los seres humanos con el medio que los rodea
● One can ONLY add or subtract exponents when the base are _____Describe the different forms of energy.
What is the term to this, Choices are given
What is one purpose of ellipses? O A. To indicate sarcasm O B. To show emphasis O c. To make information more specific O D. To illustrate the relationship betwe
Why are single words important
Jamaal paid $3.74 for 2 ballpoint pens. How much did 1 pen costs? Tape diagram , record work and estimate
In 1878, Albert Pope was ready to launch the American bicycle industry with his own Columbia brand of high wheelers. But building bicycles was only half the bat
a data table shows the height of a person on his birthday each year from age 2 to 12 what tread would you expect to see in a line graph of the data
Express the product of (3/5x-1) and (x-5/6) as a trinomial in simplest form
Which of the following composers wrote the opera "Wozzeck"? Mozart Berg Webern Haydn Schoenberg Shostakovich Bach