Anika215
Anika215 Anika215
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of candy cost $8.00. What was the cost per ounce (1 pound= 16 ounces)

A) $0.25
B) $0.50
C) $0.80
D) $0.20

Respuesta :

aylakberg aylakberg
  • 26-01-2020

Answer:

A: $0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the opposite rays
Evaluate the follow problems. Show your work
Arrange the following aqueous solutions in order of increasing boiling points. 0.050 m Mg(NO 3) 2; 0.100 m ethanol; 0.090 m NaCl a. Mg(NO3) <
How do you do a negative power?
please help me with ap government What happens to each branch of government if they are not separated? Be specific and include the legislative, judicial, and e
-3 5/9 as a fraction
What effect do the Rocky Mountains have on rivers and streams
Perimeter cm, area square cm
ILL GIVE BRAINLIEST!! Given the point A(-3,-3) and B(5,1), find the coordinates of the point P on the directed line segment AB that partitions AB in the ratio o
The Kinetic Molecular Theory (KMT) is discussed in this lesson, and it helps us understand the behavior of gases. From what we learned, which of these statement