Seudónimo Seudónimo
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

How do you solve this using a logarithm? :)

Respuesta :

miladr2648
miladr2648 miladr2648
  • 26-03-2021

Answer:

Keep the exponential expression by itself on one side of the equation.

Get the logarithms of both sides of the equation. You can use any bases for logs.

Solve for the variable. Keep the answer exact or give decimal approximations.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What’s a better buy? 3 pounds of apples for $1.89 or 1 pound of apples for $.79? WILL MARK BRAINLYIEST ANSWER ASAP PLZ!
the set of all integers are a subset of real numbers true or false?
Help me please what is 2+2 please help me.
Look at my recent question please. its urgent!! its due today and im confused!!
i will give 100 points for a simple question but the first person who answered will get what is the capital city of afghanistan ​
marble middle school paid $500 for 16 graphing calculator
what is 2 times 4 time 2
If 10 tacos cost $8.49, then one taco would cost
Examples of consumption
The force of gravity increases when two objects move closer together. True or False?