chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

L'architecte___________beaucoup. parle dessine écrit mange
What are the missing numbers: -25, -13, -1, | 23, 35 *
4. On a 3-hour trip, a car travels 156 miles. What is the average speed of the car on this trip?
How did the Great Depression affect American workers
Solve For X A 3 B 30 C 60 D 90
: Which of the following best identifies a theme of the excerpt? A. Children often do not understand the consequences of their actions and can act cruelly towar
A new phone was originally $200. It was on sale for 10% off the original price. When Carmen bought the phone, she use a coupon for an additional 30% off the sal
Smart vb][po. Follett - Drawing D... Apps FOCPS Dashboard Springboard - Engli... 03:16 EX By yourself, use the model to predict the number of violent crimes in
Only those Egyptians who needed the knowledge for their professions learned how to read and write. These included government officials, doctors, and priests, as
If you make me go off to another site, dont answer. I just need a straight answer. Thank you Dont click the link if anyone posts it: It looks like this tinyurl