robloxluvr101 robloxluvr101
  • 27-02-2017
  • Mathematics
contestada

Tanya is training a turtle for a turtle race. For every of an hour that the turtle is crawling, he can travel of a mile. At what unit rate is the turtle crawling?

Respuesta :

mayaber mayaber
  • 27-02-2017
1 Mile per hour because 1 mile for every hour
Answer Link

Otras preguntas

how do i solve this question?
[tex] \frac{5}{8}x + 13 = 18[/tex]
One month, ruby worked 6 more hours than isaac, and Svetlana worked 4 times as many hours as ruby. together they worked 126 hours/ whats the number of hours eac
ALEGBRA 1, SEM. 2; PLEASE HELP! please show work! Solve for t. d=3+at^2
If a=2 and b=3,then ab=ba. show calculations to justify answer
2(x-3)=2x-6 is an example of which property
A car accelerates from rest to a velocity of 5 meters/second in 4 seconds. What is its average acceleration over this period of time? A. Its acceleration is 1.
unit rate of $7 for 8 apples
On television, depictions of female heroines, such as buffy; the vampire slayer, present ________ gender messages.
which is the solution set of the compound inequality 3.5x-10 >-3 and 8x-9< 39